Çocuklarda Resim Analizi

KURS SÜRESİ VE SAATİ : 120 SAAT - 2 AY
SERTİFİKA TÜRÜ : Üniversite Onaylı - Avrupa Onaylı
MEZUNİYET DURUMU : İlk Öğretim
FİYAT : ₺ 1700 - ₺ 1100

Çocukları tanımada ve onların ruhsal yapılarını öğrenmede en etkili yöntemlerden biri resim analizidir. Küçük yaştaki çocuklar görüşme esnasında sözel olarak ifade etmede zorlandıkları olay ve olguları resimlerine daha kolay yansıtabilirler. Belirli bir kas olgunluğuna erişen çocuğun yaptığı karalamalar onun iç dünyası ve zihin yapısı hakkında bilgiler verir. Resim Analizi nedir? Çocukların çizmiş oldukları resimleri “resim” deyip geçmemek gerekir.

Çocuklar çizmiş oldukları resimler aracılıyla bize birçok şey anlatırlar. Örneğin; bazı çocuklar aile üyelerini düz bir çizgi üzerine çizer, bazı çocuklar sayfayı ortadan ikiye bölmüşçesine sağ tarafa bir aile üyesini, sol tarafa diğer aile üyesini, kendisini ortaya ya da hiç çizemeyebilir. Resim orta kısmına ev ağaç gibi bir figür yerleştirebilir. Aslında çizilen her bir figür, çizgiler, nesneler bize birçok şey anlatır yeter ki iyi bir gözlemci, analist ve yorumcu iseniz,. Çocuk Resimleri Analizi Eğitimi sayesinde, çocukların çizmiş oldukları resimlerin, kâğıda yerleştirme şekline göre, sayfayı kullanış biçimine göre, yer yön şekline, mekân perspektif, orantı, renkler, realizm açısından, resmin içeriğine göre ve birçok resim özellikleri sayesinde bir resmi analiz ediyor olacaksınız. Resim Analiz Eğitiminin Amacı Nedir? Öğretmenlerin ve bu alanda çalışan uzmanların ayrıca anne babaların çocukları tanımak için yeni teknikler öğrenmelerini sağlamak programın amacıdır. Psiko-pedagojik açıdan çocuğu tanımak ve çocukla yürütülen çalışmalarda teşhis ve tedaviye yön vermek açısından çocuk resminin kullanımını açıklamaktır. Resimdeki önemli belirtilerin uzmanlar için ne anlama geldiğini ifade etmek ve resmin analizinde dikkat edilecek noktaları anlatılmaktır. Çocukların çizmiş oldukları resimlerin kâğıda yerleştirme şekline göre, sayfayı kullanış biçimine göre, renklerine, resmin içeriğine göre ve birçok resim özellikleri sayesinde resimleri analiz ediyor ve bununla ilgili çözüm önerileri getiriyor olacaksınız. Eğitim sürecinde öğrenciyi tanımak ve anlamak, eğitimin başarısını veya yönünü belirleyebilecek en önemli etkenlerden biridir. Öğrencinin başarısızlığı sadece kendinden kaynaklı olmadığını, aslın da bir çok etkenin olduğunun farklı yöntemler deneyerek tespit etmemiz gerekmektedir. Bu yöntemlerden birisi de öğrencinin yapmış olduğu resimdir. Gerçekten çocuk gördüğünü mü resmediyor yoksa kendini rahatsız veya mutlu eden durumlar hakkında da yaptığı resimden ipucu bulmak olabilir. Başka bir söylemle, Çocuk Resimleri Analizi Eğitimi Sertifika Programı psikolojik açıdan çocuğu tanımak ve çocukla yürütülen çalışmalarda teşhis ve tedaviye yön vermek açısından çocuk resminin kullanımını açıklamaktır. Uzmanlarımız için de çocuk resimlerinin ne anlama geldiğini ifade etmek ve resmin yorumlanmasında dikkat edilecek noktaları anlatmaktır.

Bu eğitimi neden almalıyız? Resim, çocukların iç dünyasının ifade biçimi ve zihinsel yapısının yansımasıdır. Resimler analiz edildikleri takdirde çizen çocuk hakkında ayrıntılı bilgi verir.. Çocuk çoğu zaman çizdiği resimle annesine olan sevgisini anlatırken, çoğu zamansa babasından kendisine sarılmasını beklediğini söyler. Kimi zaman şiddet gören ya da azarlanan ama bunu kimseye anlatamayan çocukların resimleri birçok mesaj içermektedir. Bu yüzden Resim analizi eğitimi ile çocukların resimler aracılığı ile hem ruhsal dünyaları hakkında bilgi alabiliriz hem de zihinsel bir problemi olup-olmadığını görebiliriz. Eğitim süreci nasıl oluyor? Eğitimlerimiz Video Ders + Canlı Ders ve Yüz Yüze Eğitlerden oluşmaktadır. Eğitim sonunda sertifika veriliyor mu? Evet eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olduğunuz takdirde Üniversite onaylı 80 saatlik sertifika alacaksınız. Sınavlarımız online olarak yapılmakta ve geçme notu 50 puandır. Sınavdan önce öğrenci panelinizdeki deneme sınavlarını çözmenizi öneririz. Eğitime Kimler Katılabilir? - Çocuk ve Ergen Psikiyatristleri ve Asistanları, - Psikologlar, - Psikolojik Danışmanlar, - Sosyoloji mezunları, - Rehber Öğretmenler, - Sosyal Hizmet Uzmanları, - Çocuk Gelişim Uzmanları, - Okul Öncesi / Anaokulu Öğretmenleri, - Sınıf öğretmenleri, - Özel Eğitim Uzmanları, - Aile Danışmanları, - Tıp ve Hemşirelik Mezunları, - Tüm anne babalar ve bu branşlarda eğitimine devam eden Lisans & Lisansüstü üniversite öğrencileri ile bu alanda çalışanlar eğitime katılabilirler. * Uzaktan Eğitim ile tüm Türkiye'den katılım imkanı * İnternete bağlı tüm cihazlardan eğitiminizi tamamlayabilirsiniz * Sertifikalarda uzaktan eğitim ibaresi yer almaz örgün eğitimden bir farkı yoktur * İndirimli fiyat üzerinden hem Havale/EFT hem de Kredi Kartına taksit imkanı

Şimdi Başvurun